Nokia voi hyötyä - Yhdysvalloissa ehdotetaan tukea Huawein tukiasemien korvaamiseksi

1
Manu Pitkänen

Nokia voi hyötyä - Yhdysvalloissa ehdotetaan tukea Huawein tukiasemien korvaamiseksi
Yhdysvallat tarttuu Huawein ja ZTE:n muodostamaan turvallisuusuhkaan entistä kovemmin ottein. Aiemmin Yhdysvallat asetti Huawein mustalle listalle, minkä seurauksena yhdysvaltalaiset yhtiöt eivät voi tehdä yhteistyötä Huawein kanssa.

Nyt Yhdysvaltojen telemarkkinoita valvova viranomainen FCC on esittänyt, että se kieltää Universal Service Fund -rahastosta maksettujen tukien käytön Huawein ja ZTE:n tukiasemien hankintaan. Rahaston tarkoituksena on varmistaa, että matkapuhelinverkkoja rakennetaan myös niille alueille, mihin se ei välttämättä puhtaasti kaupallisin ehdoin tulisi.

FCC ehdottaa lisäksi, että se voisi maksaa operaattoreille tukea jotta ne vaihtaisivat jo käytössä olevia Huawein ja ZTE:n tukiasemia luotettavampien toimittajien tuotteisiin. Käytännössä tuki voisi auttaa Nokiaa tai Ericssonia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
287 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -29%

Google Pixel 10 Pro XL
959 € Verkkokauppa.com
959 € Gigantti
959 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Kommentit (1)

avthein
avthein

1

Entäpä montako vakavan vakoilun mahdollistavaa "bugia" tai "tietoturva-aukkoa" on löytynyt Yhdysvaltalaisten yritysten laitteista, softista tai tuotteista?

Montako Huawei:n tai ZTE:n tuotteista?

Niin, Kiinallahan on kyllä mahdollisuus vakoilla mutta jotkin muut valtiot ovat todistetusti myös käyttäneet ne mahdollisuudet.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.