iOS 14.5 -päivityksen jälkeen vain 13 prosenttia käyttäjistä on sallinut seurannan

Janne Yli-Korhonen

iOS 14.5 -päivityksen jälkeen vain 13 prosenttia käyttäjistä on sallinut seurannan
Apple julkaisi huhtikuun lopulla iOS 14.5 -käyttöjärjestelmäpäivityksen, jonka merkittävin uudistus on se, että sovellusten täytyy jatkossa pyytää käyttäjältä lupa tietojensa ja käyttäytymisensä seuraamiseen.

Käyttäjät voivat siis helposti kieltäytyä seuraamisesta ja näyttää siltä, että suurin osa käyttäjistä tekee juuri näin.

Mobiilianalytiikkaan ja mainontaan keskittyvä Flurry seuraa päivittäin iOS 14.5 seurannan osallistumisprosenttia. Flurryn tietojen mukaan tällä hetkellä maailmanlaajuisesti vain 13 prosenttia on hyväksynyt seurannan. Pelkästään Yhdysvalloissa iOS-käyttäjistä vain noin 5 prosenttia on hyväksynyt seurannan.

13 prosenttia käyttäjistä hyväksynyt seurannan ios 14.5 päivityksen jälkeen
Vain 13% hyväksynyt seurannan. Kuva: Flurry.



Seuraamisesta kieltäytyminen parantaan käyttäjän yksityisyyttä, mutta vaikuttaa samalla kohdennettuun mainontaan. Esimerkiksi Facebook on ollut päivityksestä peloissaan, sillä kohdennetun mainonnan heikentyessä somejätin tulot vähenevät. Facebook painottaakin nyt iOS:llä, että kohdennettu mainonta mahdollistaa ilmaiseksi käytettävän Facebookin.

Facebookin ilmoitus hyväksyä käyttäjän seuranta iOS 14.5 päivityksen jälkeen

Näin Facebook houkuttelee käyttäjiä hyväksymään seurannan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Realme 14 Pro+ – hinta laskenut -35%

Realme 14 Pro+
379 € Proshop
389 € Hobby Hall
429 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 601 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -29%

Google Pixel 10 Pro XL
959 € Verkkokauppa.com
959 € Gigantti
959 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.