Vuoden peliksi valittu Apex Legends Mobile lopetetaan alle vuosi julkaisun jälkeen

Janne Yli-Korhonen

Vuoden peliksi valittu Apex Legends Mobile lopetetaan alle vuosi julkaisun jälkeen
Respanwnin kehittämä ja Electronic Artsin julkaisema Apex Legends Mobile -peli julkaistiin toukokuussa 2022 ja peli osoittautui PC-version tapaisesti erittäin suosituksi, sillä Apple ja Google valitsivat sen vuoden 2022 mobiilipeliksi.

EA on kuitenkin päättänyt sulkea Apex Legends Mobilen 1. toukokuuta 2023 eli alle vuosi julkaisun jälkeen.



EA avaa päätöstä tiedotteessa. Yhtiön mukaan vahvasta alusta huolimatta pelikokemus ei vastannut pelaajien odotuksia ja ajan mittaan pelin päivitysten laatu ja määrä heikkenivät.



Apex Legends Mobilen pelaaminen onnistuu ilmaiseksi, mutta rahalla saa hankittua hahmolle kosmeettisia esineitä.

Oikeaa rahaa ei enää peliin voi syöttää, mutta tilillä olevaa pelin sisäistä valuuttaa voi edelleen käyttää pelin sulkeutumiseen saakka. EA myös kertoo, että se ei palauta pelaajien rahoja.

Lisäksi EA kertoo, että Battlefieldin mobiiliversion kehitys lakkautetaan.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 5 Lite – hinta laskenut -46%

Oppo Reno 5 Lite
334 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 613 €

Samsung Galaxy S20 – hinta laskenut -46%

Samsung Galaxy S20
370 € Multitronic
685 € CDON
799 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 680 €

Realme X50 5G – hinta laskenut -36%

Realme X50 5G
339 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 527 €

Oppo Reno 8 Lite 5G – hinta laskenut -34%

Oppo Reno 8 Lite 5G
328 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 496 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.