Elisa tuo RCS-viestit markkinointiin - viestit ovat visuaalisempia ja vuorovaikutteisempiä

1
Janne Yli-Korhonen

Elisa tuo RCS-viestit markkinointiin - viestit ovat visuaalisempia ja vuorovaikutteisempiä
Elisa tuo yritysten tekstiviestimarkkinointiin saataville RCS-viestit (rich communication services), jotka ovat perinteisiä tekstiviestejä visuaalisempia ja vuorovaikutteisempiä.

Elisan mukaan se tuo ensimmäisenä kyseisen teknologian Suomessa yritysten saataville. Ensimmäiset pilottiasiakkaat saavat sen käyttöönsä lokakuun aikana ja laajemmin palvelu tulee saataville myöhemmin.

Elisa on pilotoinut kansainvälisesti kysyttyä teknologiaa kesän aikana oman henkilöstön kohdalla.

RCS-viestejä voidaan lähettää Android-puhelimiin. Elisan mukaan suomalaisista noin 70 prosenttia käyttää Android-puhelimia, joten uudistus koskettaa enemmistöä puhelimen käyttäjistä.

"Kaupanteko ja asiakaspalvelu monipuolistuvat, kun ne voidaan hoitaa puhelimen viestipalvelussa keskustellen. Kilpailun kiristyessä ja asiakkaiden vaatimusten kasvaessa, on tärkeää erottautua myös asiakasviestinnässä, ja uuden sukupolven tekstiviestit tekevät mahdolliseksi kuvien, äänen ja videoiden hyödyntämisen sekä vuorovaikuttamisen uudella tavalla", konkretisoi Elisan asioinnin ja asiakaspalvelun liiketoiminnasta vastaava johtaja Katja Bäckström.



Ominaisuuksien osalta RCS-viestit muistuttavat enemmän esimerkiksi WhatsApp-viestejä kuin perinteisiä tekstareita. RCS-viestien lähettämisessä hyödynnetään Wifiä ja mobiilidataa.




RCS-viestit ovat olleet Android-puhelimien Viestit-tekstiviestisovelluksessa käytössä jo noin kolmen vuoden ajan.

Elisan mukaan RCS-viestiteknologia on osoitus suunnasta, johon yritysten markkinoinnin ja myynnin automaatio sekä asiakasviestintä ovat menossa. Palvelusta saadaan kerättyä myös lisää dataa, jota voidaan käyttää tekoälysovelluksilla liiketoiminnan ohjaamisen tukena.

"Markkinoinnin ja asiakaskohtaamisten johtaminen on suuren muutoksen alla tulevina vuosina, sillä tarvetta on erottautua, automatisoida ja johtaa datalla. RCS-palvelun tarjoaminen on osa Elisan tavoitetta mahdollistaa yrityksille asiakaskokemuksen digiloikka", sanoo Bäckström.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -24%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Kommentit (1)

jkij
jkij

1

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti SimpleSMS:

Onneksi RCS:ää ei ole pakko ottaa käyttöön.

onneksi. roskapostin määrä on kyllä elisalla jäätävä.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.