Oomi perustaa Oomi Mobiili -operaattorin

Janne Yli-Korhonen

Oomi perustaa Oomi Mobiili -operaattorin
Energiapalveluyhtiö Oomi laajentaa toimialaansa ja perustaa Oomi Mobiili -operaattorin. Oomi aikoo tuoda markkinoille oman liittymäpalvelunsa ja tarjota asiakkaille helpon vaihtoehdon hankkia sähkösopimus ja puhelinliittymä samalla kertaa, Oomi kertoo tiedotteessaan.



Uudet puhelinliittymät tulevat tarjolle vielä tämän vuoden aikana.

"Olemme valmistelleet lähtöä mobiililiiketoimintaan jo jonkin aikaa. Nyt on oikea hetki tulla markkinalle uudenlaisella ja asiakasta aidosti hyödyttävällä mallilla. Valtakunnallisena toimijana tarjoamme luotettavan vaihtoehdon puhelinliittymille, hyödyntäen vahvaa osaamistamme asiakaskokemuksessa ja digipalveluissa. Tuomme mobiililiittymät asiakkaillemme vaiheittain syksyn aikana ja tavoitteenamme on, että palvelu on kaikkien saatavana vuoden 2026 alusta", sanoo Oomin toimitusjohtaja Tuomas Oksanen.



Kyseessä on Oomille strategian mukainen askel laajentaa palveluvalikoimaansa asiakkaiden arkea helpottaviin palveluihin. Vastaavia energiayhtiön tarjoamia liittymäpalveluja on jo laajasti tarjolla kansainvälisesti mm. Iso-Britanniassa, Alankomaissa, Belgiassa ja Uudessa-Seelannissa, Oomi kertoo.



Oomi Mobiili toimii jatkossa ns. virtuaalioperaattorina (MVNO), ja jättää elokuun loppuun mennessä Liikenne- ja viestintävirasto Traficomille hakemuksen käyttöoikeudesta teleyritystunnisteeseen. MVNO:lla eli ns. virtuaalioperaattorilla ei ole omaa verkkoa, vaan se toimii toisen operaattorin verkossa.

Vastaavalla tavalla myös Gigantti on ryhtymässä mobiilioperaattoriksi sekä pankkipalveluista tunnettu finanssiteknologiayritys Revolut. Näistä jälkimmäinen ei ainakaan aluksi tuo liittymää saataville Suomessa.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Realme 14 Pro+ – hinta laskenut -29%

Realme 14 Pro+
379 € Proshop
409 € Hobby Hall
429 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -13%

Oppo A5 Pro 5G
199 € Veikon Kone
229 € Proshop
229 € Power

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Apple iPhone 16 Pro Max – hinta laskenut -11%

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -11%

Samsung Galaxy A56
249 € Power
279 € Verkkokauppa.com
279 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.