Samsungin tuleva Note markkinoille kahtena versiona?

Puhelinvertailu

Samsungin tuleva Note markkinoille kahtena versiona?
Samsungin tämän vuoden Note-älypuhelinmallin julkaisu lähenee hetki hetkeltä. Elokuun lopulla (tai mahdollisesti syyskuun alussa) esiteltävä laite on hyvin pitkälti tiedossa niin ulkoisten kuin sisäisten ominaisuuksien osalta, ainakin jos huhuja on uskominen.

Vuodot ovat kertoneet myös hieman erikoisesta nimeämiskäytännöstä sekä tärkeimmästä uudesta ominaisuudesta, mutta nyt tarjolla on vielä lisää tietoa laitteen sisuksista.

Tiedot suorituskykytesti GeekBechiltä vaikuttavat kertovan, että Galaxy Note 7:stä on tulossa Snapdragon 820:lla varustettu versio, jonka mallinimeksi on merkitty SM-N930R6. Tämän lisäksi aiemmin on vuotanut mallinumero SM-N935F, joka puolestaan on varustettu Samsungin omalla Exynos-piirillä.



Näinpä voi hyvinkin olla, että Samsung ei käytä laitteissaan ainoastaan omia suorittimia, vaan Qualcommin suorittimilla varustetut laitteet saapuvat aiempien Galaxy-mallien tavoin myyntiin mm. Yhdysvalloissa. Suomessa tosin todennäköisesti nähdään Exynos-malli, joka on saanut paremmat pisteet erityisesti testin moniydinosuudesta.

Hieman erikoista vuodossa on, että laitteesseen on merkitty neljä gigatavua RAM-muistia, joka on vähemmän kuin aiemmin on arveltu. Olisi kummaa myös, jos Samsung julkaisisi sekä neljän että kuuden gigatavun malleja, mutta sekään ei ole poissuljettua.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Puhelinvertailun Nopeat

"Nopeat" ovat nopeita löytöjä Internetin syövereistä, jotka ovat meidän mielestämme jollain tavalla kiinnostavia, hauskoja tai ajankohtaisia. Ne eivät kuitenkaan ole (välttämättïä) merkittäviä aiheeltaan tai eivät sovi tyypilliseen uutistuotantoomme aiheensa puolesta, joten emme kirjoittaneet aiheesta pidempïä uutista, vaan julkaisemme löydöksemme nopeana video-, kuva- tai linkkivirtana.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
764 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 731 €

Samsung Galaxy A17 (5G) – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy A17 (5G)
149 € Power
149 € Elisa
149 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Motorola Moto G77 – hinta laskenut -16%

Motorola Moto G77
269 € Gigantti
269 € Proshop
269 € Power

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.