Nokia myy Digital Health -liiketoiminnan Withingsin perustajalle

Matti Robinson

Nokia myy Digital Health -liiketoiminnan Withingsin perustajalle
Nokia on kertonut, että se aikoo myydä niin kutsutun Digital Health (digitaalinen terveys) -bisneksensä Éric Carreelille. Kyseessä on Withingsin entisestä omistajasta ja perustajasta ja Nokian digitaalisen terveyden osasto puolestaan perustettiin juuri Withings-yrityskaupan ympärille.

Niinpä yrityskauppa tarkoittaa käytännössä, että Withings myydään takaisin edelliselle omistajalle. Perustajista tosin mainitaan ainoastaan Carreel eikä toista Withingsin perustajaa Cédric Hutchingsia.

Nokia osti ranskalaisyhtiö Withingsin vuonna 2016 noin 170 miljoonan euron kauppahinnalla. Erityisesti älyvaa'astaan tuttu yhtiö muodosti yrityskaupan jälkeen perustetun uuden Digital Health -osaston keskiön, jonka ympärille on rakennettu muita älyterveyteen liittyviä tuotteita, kuten älykelloja.

Nokian mukaan kaupan odotetaan sulkeutuvan vuoden toisen neljänneksen lopulla, jos ja kun kauppaehdot täyttyvät. Kauppa on osa Nokian siirtymää enemmän kohti B2B:tä ja lisensointia.



Nokian helmikuussa julkistamien yt-neuvottelujen ohessa kerrottiin suunnanmuutoksesta, jonka osana oli Digital Health -osaston myyntiaikeet.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 5 Lite – hinta laskenut -47%

Oppo Reno 5 Lite
323 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 613 €

Samsung Galaxy S20 – hinta laskenut -46%

Samsung Galaxy S20
370 € Multitronic
741 € CDON
799 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 685 €

Samsung Galaxy S10 Lite – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy S10 Lite
593 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 957 €

Realme X50 5G – hinta laskenut -36%

Realme X50 5G
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 528 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.