Suosittu SwiftKey-näppäimistö ja OnePlus yhdistivät voimansa

1
Sami Koivunen

Suosittu SwiftKey-näppäimistö ja OnePlus yhdistivät voimansa
OnePlus One -puhelimen viime vuonna esitellyt OnePlus on tänään kertonut aloittavansa yhteistyön SwiftKeyn kanssa.

Käytännössä yhteistyö tarkoittaa sitä, että SwiftKey-virtuaalinäppäimistö saapuu OnePlus One -älypuhelimen CyanogenMod 11S -käyttöjärjestelmään esiasennettuna seuraavalla päivityskierroksella.

OnePlus One -käyttäjien ei siis enää tarvitse suunnata Google Play -kauppaan hankkiakseen suuren suosion saavuttanutta SwiftKey-virtuaalinäppäimistöä, vaan sen voi napauttaa aktiiviseksi puhelimen asetuksista. Toisaalta sovelluksesta tulee bloatwarea niille, jotka eivät halua vaihtaa puhelimensa virtuaalinäppäimistöä.

OnePlus on ollut viime aikoina aktiivinen kertoen mm. kehittävänsä oman Android-pohjaisen käyttöjärjestelmän ja perustavansa tutkimus- ja kehitysyksikön Eurooppaan.



SwiftKeystä tuli viime vuonna ilmainen Android-käyttäjille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S25 – hinta laskenut -35%

Samsung Galaxy S25
599 € Power
599 € Elisa
599 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 919 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy A56
299 € Power
359 € Proshop
392 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 431 €

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 17 Air
749 € DNA
899 € Telia
999 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.