Elisan 3G-verkko poistuu käytöstä toukokuussa Keski-Suomessa

Janne Yli-Korhonen

Elisan 3G-verkko poistuu käytöstä toukokuussa Keski-Suomessa
Elisa poistaa hiljalleen vanhentunutta 3G-tekniikkaa käytöstä. Ensimmäisenä 4G- ja 5G-aikaan siirryttiin Hämeenlinnassa, ja nyt Elisa on ilmoittanut, että 3G poistuu käytöstä Keski-Suomessa toukokuun aikana.

3G-verkon ylläpitoon kulunut energia ja taajuudet voidaan vapauttaa uudempien verkkojen käyttöön, joita ovat 4G ja 5G. 2G-verkon toiminta jatkuu ennallaan.

"Maailma on muuttunut vajaassa 20 vuodessa paljon, kun mietitään puhelimen ja kodin nettiyhteyden käyttöä. Mobiiliverkot ovat olleet mahdollistamassa tätä kehitystä, ja nykyään 4G- ja 5G-verkoissa onnistuu erinomaisesti sekä sarjojen katselu että etätöiden tekeminen. Sen sijaan 3G-verkko ei näihin enää taivu", kertoo Elisan Keski-Suomen aluejohtaja Juha Peltomäki.



Elisan mukaan lähes kaikki Keski-Suomen asukkaat ovat jo siirtyneet 4G- ja 5G-palvelujen käyttäjiksi. 3G-verkkoa käyttäviä puhelimia on melko vähän enää käytössä, mutta esimerkiksi riistakameroiden käyttöön 3G-verkon sulkeminen voi vaikuttaa.

Elisan 3G-verkko poistuu Suomesta vaiheittain ja alueittain. Elisa ilmoitti vuonna 2020, että sulkeminen tapahtuu Suomessa vuoden 2023 aikana. Myös Telia ja DNA sulkevat omat verkkonsa vuoden 2023. DNA aloittaa 3G-verkkonsa sulkemisen vaiheittain vuoden 2023 aikana, ja ensimmäisenä 3G-verkosta luovutaan toukokuussa 2023 Hyvinkäällä.




Vähälle käytölle jääneistä verkoista luopuminen parantaa koko mobiiliverkon energiatehokkuutta ja edistää kestävää kehitystä. Lisäksi 3G-verkoista vapautuvat taajuuskaistat voidaan jatkossa hyödyntää lisäkaistana uudemmissa verkoissa.

"4G- ja 5G-verkkojen tiedonsiirtokyky ja energiatehokkuus ovat 3G:tä huomattavasti parempia. Lisäksi 3G-verkon liikenne on tällä hetkellä prosentin murto-osia kaikesta mobiiliverkon dataliikenteestä – verkon sulkeuduttua sen ylläpitoon kulunut energia ja taajuusresurssit voidaan käyttää nykyaikaisten verkkojen parantamiseen", Peltomäki muistuttaa.



Lue myös: Suomen 3G-verkkojen sulkeminen: Aikataulu ja näin se vaikuttaa.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.